Grónsko a Špicberky + Elektromobilem po Evropě

St 19/10/2016 19:00, Kino Dlabačov Facebook

Grónsko a Špicberky aneb Dvě sezóny v Arktidě

19:00—20:00 — Jirka Lehejček
Zobrazit anotaci ↓

Arktická divočina se stane po dvě léta naším domovem. Podíváme se společně na místa daleko za polárním kruhem, kde vládnou ledovce, pobřeží je členěno hlubokými fjordy a příroda je zde stále jako kdysi – nespoutaná a pro někoho až překvapivě živá. Podnikneme společně 170 km dlouhý přechod – “Arctic Circle Trail“ – barevnou grónskou tundrou, při němž nás budou provázet sobi a dobrou noc nám popřejí polární lišky. Projdeme se po ledovcích Svenbreen a Ebbabreen a na lodi si z blízka prohlédneme do moře ústící Nordenskiöldbreen. Nakoukneme do severské kuchyně plné ryb, pižmoních salámů, sobích steaků a tuleního guláše. Neopomeneme ani návštěvu původně sovětského důlního města Pyramiden. Málokdo by také čekal neprostupné pralesy – přesto avítáme do dvou, které se snad ani nemůžou více lišit jeden od druhého. A na závěr neodmítneme ani pozvání do domu grónského lovce, který nás nechá vyspat na sobích kožešinách za svitu polární záře. Vypravíme se zkrátka do krajin, které jsou jiné.

Jirka Lehejček

Přírodovědec a polárník Jirka Lehejček se rozhodl studovat arktické ekosystémy, protože špatně snáší vedra. Strávil proto čtyři letní sezóny za polárním kruhem. Krom toho pěstuje turistiku, vodní sporty, běžecké lyžování, literaturu a rajčata. Je aktivní v popularizaci vědy, v sektoru ekologického zemědělství a ochraně zbytků životního prostředí. Vede spořádaný rodinný život a nezbývá mu než být šťastný.

Electro Europe 2016 aneb Evropou v Nissanu Leaf za 8 týdnů

20:15—21:15 — Aleš Zahrádka, Veronika Sequensová
Zobrazit anotaci ↓

Věděli jste, že elektromobilem se dá cestovat na vzdálenosti několika tisíc kilometrů a projet během osmi týdnů Německo, Nizozemí, Belgii, Anglii, Skotsko, Francii, Švýcarsko a Rakousko? O tom, jak se plní sny, a o tom, že na cestě za nimi je nejdůležitější se nebát. Zveme vás na pohádku „Kterak Aleš s Veronikou k elektromobilu přišli, a o jejich dobrodružné cestě za poznáním.“ Přijďte se dozvědět, jaké je to cestovat autem, které se vznáší krajinou téměř neslyšně, v národních parcích za sebou nezanechává místní zvěři černý kouř a spotřebovává energii vyrobenou díky síle větru a slunce!

Aleš Zahrádka

Je povoláním architekt, duší dobrodruh, který v sobě má v sobě nadšené, zvídavé dítě toužící objevovat svět a všechny jeho možnosti, proplouvat volně mezi pravidly a nacházet si pro sebe vlastní řád světa. Schopnost volně improvizovat uplatňuje všude, kde je to jen trochu možné, v hudbě, při windsurfingu, snowboardingu, nebo při svých cestách světem. Je mu vlastní chovat se ke všemu živému s respektem a úctou, živě se zajímá o technologie šetřící životní prostředí a planetu, využití ekologičtějších způsobů dopravy, včetně elektromobility.

Veronika Sequensová

Je lektorka současného tance a improvizace, tanečnice a choreografka, která miluje práci s lidmi, jimž pomáhá rozvíjet jejich jedinečnost, které si nade vše cenní. Využívá práci s tělem a pohybem jako terapeutického prostředku, a s vděčností se učí skrze ty, s nimiž pracuje, mnohé sama o sobě a o světě. Ráda cestuje po horách a lidmi zapomenutých místech, loukách, lesích a krajinách posetých třpytícími se jezery, kde se nechává unášet nekonečnou rozmanitostí a krásou světa. Učí se žít v co největším souladu s přírodou.

od 21:30—Afterparty—prostor pro osobní popovídání se Zcestomítáky

Kino Dlabačov
Bělohorská 24, 169 01 Praha 6—Břevnov
Malovanka—tramvaj 22, 25 a 57/bus 143
50°5’8,237 “N, 14°22’45,709 “E
www.dlabacov.cz