Cestovatelský festival 2016

So 10/12/2016 14:00, Kino Dlabačov Facebook

Sierra Leone: na ebolu, a někdy i na pláž

14:00—15:00 — Reena Sattar
Zobrazit anotaci ↓

Sierra Leone díky svým plážím byla známým turistickým cílem. Turistický ruch se zde zastavil, když byly v květnu roku 2014 nahlášeny první případy eboly. V lednu 2015 jsem odjela jsem do Freetownu s Lékaři bez hranic bojovat s epidemií a byla to jedna z nejnáročnějších misí, na které jsem kdy byla. Nicméně jsem ve svém volném čase zavítala do hor v okolí hlavního města, ale i na přilehlé pláže. Podělím se s vámi o svoji tříměsíční zkušenost a fotografie z této africké země.

Reena Sattar

Reena Sattar je původně z Kanady, ale už více než patnáct let bydlí v Česku. Studovala Africká studia, ale zajímala jí i střední a východní Evropa. A tak v roce 1994 přijela do Česka. Rok učila angličtinu ve Vimperku, pak se přestěhovala do Prahy. Reena dale pracovala jako učitelka ve Vietnamu, Singapuru, Rusku a Turecku. Blízká jí vždy byla i lidská práva a humanitární pomoc, pracovala rok pro OSN v Tanzanii a v roce 2011 se přihlásila do české kanceláře Lékařů bez hranic, aby mohla vyjet na zahraniční misi. Nejprve, v roce 2012, odjela do Jižního Súdánu jako administrátorka. Od té doby byla na dalších šest misích v Iráku, Sýrii, Demokratické republice Kongo, Sieře Leone a na Ukrajině (2 ×). V současné době pracuje v pražské kanceláři Lékařů bez hranic, kde má na starosti nábor nových spolupracovníků pro zahraniční mise.

Bhútán – cesta do pohádky

15:15—16:00 — Karolína Frýzková
Zobrazit anotaci ↓

Za sedmero horami a sedmero řekami, mezi Indií a Tibetem, nachází se země zvaná Bhútán. Počet obyvatel? 800 tisíc. HDP? Ani náhodou! Tady se měří hrubé národní štěstí… Vyprávění o cestě do země, kde jsou hory považovány za posvátné a řidiči autobusu musí nosit národní kroje.

Karolína Frýzková

Momentálně studuji na Gymnáziu Nad Štolou a na jaře mě čeká maturita. Cestování patří k mým největším koníčkům a díky rodičům mi bylo umožněno navštívit již více jak 30 zemí světa a strávit půlrok v USA jako Exchange student. Kromě toho se ráda učím cizí jazyky a zajímám se o kulturu asijských zemí. Pokud se zadaří, ráda bych studovala některý z oborů FFUK zaměřených právě na některou z kultur Asie.

Kde ženy vládnou

16:15—17:00 — Kateřina Karásková
Zobrazit anotaci ↓

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost! Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.

Kateřina Karásková

Cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích. V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a eko zemědělské projekty. Mezitím hledala po světě kmeny, v nichž mají navrch ženy. Společně s přítelem napsala a ilustrovala cestopis Kde ženy vládnou. Na její knihu, malby a články se můžete podívat na www.katerinakaraskova.cz.

Žít jako Indonésan a pracovat na dálku

17:15—18:00 — Adéla Zelenda Kupcová
Zobrazit anotaci ↓

Člověk nemusí být digitálním nomádem v pravém smyslu, aby mohl skloubit svou práci a cestování. A člověk nemusí být bohatý, aby mohl cestovat. Jako blogerka a člověk zkoumající výchovu a vzdělávání v tradičních společnostech jsem se vydala do odlehlých oblastí Indonésie, kam moc turistů nedojede. Místní jsem nic neučila, ale nechala jsem je a jejich děti, aby učili mě. Naučila jsem se žít s místními, mluvit indonésky, vyrábět vlastní kávu a pracovat na rýžovém poli, jezdit na motorce jako místní, stavět z bambusu a hloubit díry železnou tyčí, vyrábět kávu, zvolnit a neřešit blbosti, nelpět na materiálních věcech a pochopila jsem, že adaptovat se na jinou kulturu je možné, ale těžší, než se zdá. 

Adéla Zelenda Kupcová

Od postpubertálního období miluje cestování, hledá nonkonformní cesty jak se učit a pracovat mimo vyšlapané cestičky. I proto v současnosti pomáhá zakládat inovativní ScioŠkoly, které dávají dětem velkou míru svobody a odpovědnosti, a pracuje ve svobodné firmě, protože jinde by to asi nevydržela. Téma vzdělávání ji provází i při cestování, které se jí podařilo propojit s prací. Snaží se žít s místními rodinami mimo známé turistické oblasti, pracovat s nimi na jejich polích a sledovat, jak vychovávají a vzdělávají děti a co je činí šťastnými. O vzdělávání a hledání štěstí ve světě píše blog a své zkušenosti využívá i v práci.

Jak cestovat nalehko?

18:15—19:00 — Štěpán Trojánek
Zobrazit anotaci ↓

Láká vás představa svobodného cestování jen s lehkým batůžkem? Chtěli byste pro jednou nechat velký kufr doma, ale zdá se vám, že do malého se na měsíc není možné sbalit? Plánujete létat s lowcostovými aerolinkami a chcete ušetřit za odbavená zavazadla? Pak je tato přednáška určena přesně pro vás.

Dozvíte se, proč je skvělé cestovat nalehko a co od takových cest můžete čekat. Po přednášce budete vědět, jak konkrétně začít i co a jak si sbalit. Budete znát pravidla pro kabinová zavazadla v letadle. Štěpán Trojánek vám ukáže, jaké ultralehké vybavení a vychytávky na svých cestách používá a podělí se o svoje zkušenosti, zásady a základní informace o vhodných materiálech.

Přednáška je určena všem, kdo se už dál nechtějí tahat s těžkým zavazadlem a chtějí si užít radost z cestování naplno. Důraz bude kladen na cesty s kabinovým zavazadlem po vlastní ose kdekoli po světě. Přednáška bude ale užitečná i pro treky a poutě, obzvláště pokud ze své mnohaměsíční pěší sólo cesty z Rumunska do Turecka včas dorazí i druhá přednášející Viktorka Hlaváčková. 

Štěpán Trojánek

Už ho nebavilo tahat se s těžkou krosnou, a tak začal hledat způsoby, jak cestovat nalehko. Jeho posedlost ultralehkým vybavením a všemožnými cestovatelskými vychytávkami ho dovedla k založení obchodu Pod 7 kilo. Létá zásadně s příručním zavazadlem. Na cestách se nezatěžuje tím, co by kde „měl“ vidět, dělat a fotit, a raději si užívá místní atmosféru.

Blízký východ – místo, kde se píše historie

19:15—20:00 — Honza Macháček
Zobrazit anotaci ↓

Blízký východ ovlivňuje historii naší planety od pradávna. Je kolébkou všech tři hlavních náboženství, která se společně setkávají v Jeruzalémě. Takže svého času tam pobýval i Ježíš a nějaký čas po něm i Mohamed. Stavěly se tam úžasné pyramidy a babylónské věže. Na Blízkém východě se to tak nějak pořád mydlilo a mydlí se to tam doteď. I dnes tam probíhá něco, co ovlivní další směřování lidstva.

Možná právě proto nemá Blízký východ moc dobrou image, a tak tam lidé moc často nejezdí. Je to škoda. Co jsem tam tak před rokem a půl začal jezdit, tak jsem zjistil, že tato část světa má i daleko příjemnější tvář než tu, kterou známe z novin. Tato tvář je plná přátelských lidí, voňavého koření, úžasné chuti falafelu s hummusem, nerozbitných Toyot, starých mešit a kostelů, nádherných západů slunce, pouští, důležitých zdí, bazarů plných bot a divných figurín… Zmíním se o Izraeli, Íránu, Istanbulu, Jordánsku a Maroku, které na Blízký východ vlastně ani nepatří. Třeba vás svojí přednáškou inspiruji a vy se pak vydáte do této horké části světa. 

Honza Macháček

Když zrovna někde nelítám, tak ve svém volném čase vymýšlím naivní projekty. Hledám lidem letenky, utápím peníze ve 3D tiskárně a k tomu píši blog o svých cestách, který je plný gramatických chyb.

MongoLADA 2016

20:15—21:00 — Matej Fabšík a Marián Grofčík
Zobrazit anotaci ↓

Ruský nezničiteľný stroj s kódovým značením Vasiľ 3 dopravil troch cestovateľov z Horného Vadičova až do Ulanbatáru. Keďže sme nemali moc dovolenky, museli sme celých skoro 8000 kilometrov zvládnuť za necelé dva týždne. Začiatok expedície priniesol svetový rekord v nepretržitej jazde na žiguli – 6000 kilometrov za 120 hodín. V Mongolsku začali nekonečné opravy auta a všetko vyvrcholilo zlomenou nápravou uprostred mongolskej necesty. Cestovanie na zhrdzavenom, takmer nefunkčnom vehikli je len pre otrlé povahy, ktoré dokážu dva týždne nepretržite sedieť v pohodlí expedičnej žigule a namiesto pamiatok obdivovať prepracovaný ruský interiér a cestu za oknom.

Matej Fabšík a Marián Grofčík

O ceste do Mongolska budú hovoriť vodiči expedičnej Lady – Matej Fabšík a Marián Grofčík. Preslávili sa najmä tým, že si v Iráne dokázali nechať ukradnúť auto aj so všetkými vecami a nakoniec uprosili policajtov, aby im ho našli. V bežnom živote sa prvý živý predajom tepla (nie živočíšneho) a druhý poradenstvom v IT (robí powerpointy). Ich prízemný humor zaujal už nejedného intelektuála. 

od 21:15—Afterparty—prostor pro osobní popovídání se Zcestomítáky

Kino Dlabačov
Bělohorská 24, 169 01 Praha 6—Břevnov
Malovanka—tramvaj 22, 25 a 57/bus 143
50°5’8,237 “N, 14°22’45,709 “E
www.dlabacov.cz